Serie A: Izjemen povratek Juventusa

Na zaostali tekmi enajstega kroga italijanskega prvenstva je Juventus v Neaplju sredi drugega polčasa že zaostajal s 3:1, nato pa se je po zaslugi srčne in borbene predstave vrnil v igro in zasluženo prišel do dragocenega remija. Belo-črni so z njim povišali prednost pred zasledovalci na prvenstveni lestvici na dve točki, ta preobrat pa ima še precej globlji pomen. Moštvo Antonia Conteja je namreč v svet poslalo jasno sporočilo, da se ne misli nikoli in nikjer predati vse do zadnjega sodnikovega žvižga – pa četudi gre za najtežje gostovanje v italijanskem prvenstvu.

Alessandro Matri

Juventus je v Neapelj prispel kot vodilna ekipa italijanskega prvenstva z lepo popotnico štirih zaporednih zmag. V dosedanjem poteku prvenstva je moštvo Antonia Conteja pokazalo nekaj zelo lepih predstav, obenem pa je dokazalo, da je trenerju v zelo kratkem času uspelo uveljaviti jasno filozofijo igre in pristopa. Po tokratni tekmi v Neaplju pa je jasno še nekaj – Contejev Juventus se ne predaja. Do živega mu ne morejo sonce, dež in poplave, niti do skrajnosti motivirani nasprotnikovi nogometaši in poln štadion sovražno nastrojenih navijačev, za katere je bila to najpomembnejša tekma sezone, do živega mu ne morejo niti domačinom naklonjeni delilci »pravice«, prav tako pa letošnjega Juventusa ni mogoče ustrahovati niti s kamenjanjem klubskega avtobusa. Vsem naštetim je Contejev Juventus zaprl usta v drugem polčasu nocojšnje tekme. Srce in borbenost sta »staro damo« vrnila v igro po zaostanku z 0:2 in 1:3. Nikakor ne gre pričakovati, da bo Juve vse do konca sezone ostal neporažen, toda pravilen pristop in zavedanje pomena igranja za Juve sta že prekinila niz štirih zaporednih porazov v Neaplju, ob podobnem nadaljevanju pa bosta nagrajena tudi v prihodnje.

Marcelo Estigarribia

Obe ekipi sta tekmo morali začeti brez enega izmed ključnih posameznikov – pri domačih je zaradi poškodbe manjkal Cavani, pri Juventusu pa zaradi rumenih kartonov Marchisio. Conte se je zato odločil za spremembo igralnega sistema, mesto v začetni enajsterici pa je dobil Estigarribia. Kljub temu pa so gostje iz Torina srečanje začeli v svojem zdaj že značilnem slogu. Hitro so prevzeli nadzor nad posestjo žoge, prva neuspešna poizkusa proti vratom nasprotnika pa sta pripadla Pepeju in Vučiniću. Vsi načrti pa so v vodo padli v petnajsti minuti, ko so domači prvič prečkali sredino igrišča, v kazenskem prostoru pa je Pirlo nepravilno zaustavil Lavezzija. Sodnik Tagliavento je nemudoma pokazal na belo točko, kar se ob Juventusovih gostovanjih pod Vezuvom redno dogaja, Hamšik pa je nato premagal Buffona in zadetek proslavil z odhodom po stopnicah v garderobo. Ko se je vrnil, je spoznal, da zadetek pravzaprav ne velja, kajti njegovi soigralci so prehitro stekli v kazenski prostor, zato je strel z enajstih metrov moral ponoviti, v drugem poizkusu pa je sprožil prek Buffonovih vrat. Slovaški reprezentant se je za to napako odkupil v 23. minuti, ko je z glavo zadel za vodstvo Napolija. Marek Hamšik se je po podaji Lavezzija iz prostega strela sicer nahajal v prepovedanem položaju, toda žoga se je do njega odbila s pomočjo gostujočih branilcev in sodnik je zadetek priznal. V nadaljevanju prvega polčasa so domači na krilih vodstva zaigrali nekoliko pogumneje, goste pa so ustrahovali tudi s pretirano grobostjo, ki jo je Tagliavento brez posebnih zadržkov dolgo časa toleriral, dokler se ni zavedel, da bi se ob podobnem nadaljevanju nogometna tekma lahko sprevrgla v katero izmed oblik skupinskega medsebojnega obračunavanja. V zaključku prvega polčasa so domači nato dosegli še drugi zadetek, ki je padel po nespametnem in nepotrebnem zadrževanju žoge pred gostujočim kazenskim prostorom. Maggio je namreč Pirlu žogo odvzel, okroglo usnje pa se je nato srečno odbilo do Gorana Pandeva, ki je z diagonalnim strelom premagal Buffona.

Simone Pepe

Conte med polčasom ni opravil nobene menjave, vseeno pa je na igrišče stopila povsem nova ekipa, ki je potrebovala le tri minute za znižanje zaostanka. Vidal je z vrhunsko podajo zaposlil vtekajočega Alessandra Matrija, ki je nato rutinirano premagal domačega vratarja in dosegel svoj šesti letošnji zadetek. Že nekaj trenutkov zatem je z lepim samostojnim prodorom nevarno zapretil Vučinić, v sledečih minutah pa so se domači uspeli pobrati in vsaj približno vzpostaviti ravnotežje. Buffonovim vratom sicer resneje niso zapretili, v 69. minuti pa jim je vseeno uspel protinapad, ki ga je po podaji Lavezzija iz neposredne bližine spretno zaključil Goran Pandev in zdelo se je, da je tekma odločena. Toda le tri minute kasneje je Juventus odgovoril z vnovičnim znižanjem zaostanka. Po dolgi podaji v kazenski prostor je Matri z glavo žogo podaljšal do osamljenega Marcela Estigarribie, paragvajski reprezentant pa je žogo spretno poslal pod De Sanctisom v domačo mrežo in dosegel svoj prvenec v belo-črnem dresu. Že v naslednjem napadu je znova zapretil Vučinić, kmalu zatem pa je še odlično našel Chiellinija, ki iz ugodnega položaja ni najbolje zaključil in ostalo je pri minimalni prednosti domačih, ki pa je zdržala le še do 79. minute. Takrat se je za samostojen prodor na sredini igrišča odločil Simone Pepe in najprej v slogu najboljših slalomistov pridrvel do roba kazenskega prostora, kjer je odigral dvojno podajo z enim od presenečenih domačih branilcev, nato pa z nizkim plasiranim strelom zadel za 3:3 in se še na tretji tekmi zapored izkazal tudi v vlogi odličnega golfista. Po izenačenju je Conte v igro poslal še Pazienzo, Quagliarello in Del Piera, ki je tako dočakal svoj 700. nastop na uradni klubski tekmi, resnih priložnosti za spremembo izida pa ni bilo več in »stara dama« Neapelj zapušča neporažena prvič po 6. novembru 2006, ko je bilo v Serie B 1:1.

Simone Pepe

»Ob današnjem vzdušju bi na San Paolu ob dveh golih zaostanka padla vsaka ekipa,« je dejal Antonio Conte in nadaljeval: »Toda moji varovanci so pustili srce na igrišču in poskrbeli za izjemen preobrat. Neizmerno sem ponosen, da sem trener takšnih nogometašev, ki poleg tehničnih kvalitet premorejo še pomembnejše, osebnostne kvalitete.« Izjemno zadovoljen je bil po tekmi tudi Simone Pepe, strelec izenačujočega zadetka: »Še nikoli nisem zadel na treh zaporednih tekmah. Danes sem zaigral na nekoliko spremenjenem igralnem položaju, toda po zaslugi pomoči soigralcev sem se hitro privadil. Dokazali smo, da smo združena ekipa, ki se nikoli ne predaja. Ta remi je enakovreden zmagi.« S šestim zadetkom je vodstvo na interni klubski lestvici strelcev znova prevzel Alessandro Matri: »Pomembno je le, da je moj zadetek pripomogel h končnemu rezultatu. Ta tekma nas mora marsikaj naučiti. Rezultat je zelo dober, če ga primerjamo s stanjem ob polčasu. V prvem delu nismo dovolj zaupali v lastne sposobnosti. Tako ne smemo več igrati. Vedno moramo igrati borbeno in karakterno, tako kot smo zaigrali v drugem polčasu.« Nocojšnje tekme zagotovo ne bo pozabil niti Marcelo Estigarribia, ki je ob svojem prvem nastopu v začetni enajsterici zabil tudi svoj prvi zadetek za Juventus: »Vsak nogometaš si želi doseči zadetek na takšni tekmi pred takšnim ambientom, zato sem jasno zelo zadovoljen in uživam v tem trenutku. Gol posvečam družini, ki me spremlja v Paragvaju. Dokazal sem, da lahko igram v velikem klubu, zdaj pa moram kar najbolje izkoristiti priložnosti, ki jih bom dobil v prihodnje.«