Coppa Italia: Juventus suvereno v polfinale

Nogometaši Juventusa so svojim navijačem na znova razprodanem stadionu pričarali nov pravljičen večer. Kljub določenim spremembam v začetni enajsterici so z zrelo in odgovorno igro brez težav kar s 3:0 premagali Romo in se uvrstili v polfinale italijanskega pokala, kjer se bodo pomerili z zmagovalcem četrtkovega dvoboja med Milanom in Laziem. Tretji zadetek so si Rimljani zabili kar sami, že prej pa sta potnika v polfinale odločila Giaccherini in Del Piero, ki je postal edini nogometaš »stare dame«, ki je po drugi svetovni vojni zadel na vseh domačih stadionih največjega italijanskega kluba.

Alessandro Del Piero

Varovanci Antonia Conteja so v zadnjem času s svojimi predstavami in rezultati dodobra razvadili privržence Juventusa, vseeno pa so s tokratno predstavo proti Romi znova presenetili v pozitivnem pogledu. Conte se je namreč odločil za spremembo sistema igre, obenem pa nekoliko premešal začetno enajsterico, to pa se na igri, pristopu in rezultatu nikakor ni poznalo, razen v pozitivnem smislu. Agresiven začetek domačih je z zgodnjim zadetkom za 1:0 kronal Giaccherini, v nadaljevanju pa je Juventus s potrpežljivo igro in hitrimi prehodi na nasprotno polovico večkrat nevarno ogrozil rimska vrata, ki so bila še drugič v prvem polčasu  preluknjana v 30. minuti, ko je mojstrsko zadel Del Piero in postavil novega v nizu osebnih rekordov. Številne priložnosti za še višjo zmago so v drugem polčasu ostale neizkoriščene, končni izid pa je v zadnji minuti rednega dela z nespretnim posredovanjem postavil Romin branilec Kjær.

Emanuele Giaccherini

Juventus je četrtfinalno tekmo italijanskega pokala začel s Storarijem v vratih, pred njim pa so branilski zid sestavljali Bonucci, Barzagli in Chiellini. Lichtsteiner se je pomaknil na desno stran sredine igrišča, ki ji je znova mojstrsko dirigiral Pirlo, priložnost v prvi postavi pa so dobili tudi Giaccherini, Marrone, Estigarribia, Del Piero in Borriello, ki je nastopil proti svojemu nekdanjemu klubu. Juve je v tekmo krenil z jasno izraženo željo po čimprejšnjem vodstvu, to pa se je obrestovalo že v šesti minuti, ko je Barzagli z nizko globinsko podajo šokiral rimsko obrambo in Emanueleju Giaccheriniju omogočil, da je krenil sam proti Stekelenburgu, ki ga je nato z diagonalnim strelom suvereno premagal in zadel še na drugi zaporedni tekmi. Kmalu zatem je sam proti vratom krenil še Estigarribia, vse prej kot prepričljivi sodniki pa so nepravilno ocenili, da se je nahajal v prepovedanem položaju, nato pa Paragvajca zaradi igre po Bantijevem pisku »nagradili« še z rumenim kartonom. Neprepoznavna Roma v uvodu tekme domači obrambi ni povzročala nobenih preglavic, na drugi strani pa je po kombinaciji z Marronejem do strela z roba kazenskega prostora prišel Del Piero, ki pa je z levico meril mimo vrat. V 30. minuti pa je Juventusov stadion eksplodiral od navdušenja. Alessandro Del Piero je želel zaposliti vtekajočega Borriella, toda podaja mu ni uspela, zato si je žogo namestil na desnico in z roba kazenskega prostora poskrbel, da pajku še dolgo ne bo prišlo na misel plesti mrežo v desnem zgornjem kotu severnega gola. Kapetan se je s prvim zadetkom na novem stadionu, prvim zadetkom v letošnji sezoni in 285. zadetkom v belo-črnem dresu znova vpisal v zgodovino, kajti postal je edini nogometaš Juventusa, ki je v obdobju po drugi svetovni vojni zadel na vseh Juventusovih domačih stadionih. Pred koncem prvega polčasa je lepo priložnost po podaji Marroneja zapravil še Estigarribia, ki se je z leve strani sam prebil pred Rominega vratarja, nato pa zadel le zunanji del mreže.

Giaccherini

Na začetku drugega polčasa so gostje zapretili prek Gaga in rezervista Borinija, ki je zamenjal Krkića, nato pa so jim začeli vse bolj popuščati tudi živci in v 68. minuti je moral zaradi neposrednega rdečega kartona (v boju brez žoge je grdo udaril Chiellinija) tekmo predčasno zaključiti Lamela. Brzdanje živcev ne gre dobro od rok niti rimskemu kapetanu Tottiju, ki je kmalu zatem grobo podrl Bonuccija, hitro pa se je odzval Luis Enrique in ga v strahu pred še drugo izključitvijo povlekel na klop. Conte je že pred tem namesto solidnega Borriella v igro poslal Matrija, slabih petnajst minut pred koncem pa je stoječe ovacije namenil Del Pieru, ki ga je z masko na obrazu zamenjal Quagliarella in že minuto zatem iz neposredne bližine namesto praznega gola zadel prečko. Domači so nato z dolgotrajnim zadrževanjem žoge v svoji posesti izzvali navdušenje razprodanega stadiona, Pirlo pa je z neverjetno globinsko podajo našel Quagliarello, ki je nato omogočil strel Estigarribiji, toda Paragvajec ni bil dovolj natančen. Podobno velja tudi za Matrija, ki bi dvakrat lahko bolje reagiral, zadnji žebelj v krsto pa so si gostje iz prestolnice zabili kar sami, ko je Simon Kjær v 90. minuti z nespretnim posredovanjem po nizki podaji Quagliarelle premagal Stekelenburga in postavil končni izid tekme.

Juventus - Roma 3:0

»Želeli smo si napredovati v polfinale in ostati v igri za naslov pokalnega zmagovalca,« je po tekmi dejal Antonio Conte in nadaljeval: »V primerjavi s sobotno tekmo sem naredil sedem sprememb. Odločil sem se za igralce, ki so doslej igrali manj, vseeno pa jim popolnoma zaupam in nocoj so moje zaupanje zagotovo upravičili. Lep primer je Marrone, zelo sem zadovoljen z nastopom Storarija, dobro sta se odrezala Borriello in Estigarribia, še posebej pa Del Piero, čeprav z njegove strani ne potrebujem nikakršnega posebnega dokazovanja. Dobili smo dokaz, da so vsi igralci odlično fizično in taktično pripravljeni, to pa je tudi zasluga mojih sodelavcev v strokovnem štabu.« Alessandro Del Piero je svoj prvi zadetek na novem stadionu posvetil velikemu »Avvocatu« Gianniju Agnelliju, ki je umrl prav na današnji dan pred devetimi leti. »Verjamem, da bi moj današnji zadetek pokomentiral na sebi lasten način. Srečen sem, da sem zadel na tako poseben dan za zgodovino tega kluba. Odigrali smo zelo dobro tekmo, zmagi pa še večjo vrednost daje dejstvo, da smo večino tekme odigrali z nogometaši, ki sicer niso ravno nosilci igre v prvenstvu.« Še na drugi zaporedni tekmi, sicer pa drugič v pokalnem tekmovanju se je na seznam strelcev vpisal Emanuele Giaccherini: »Za nami je težka tekma proti dobri ekipi, ki svojo igro gradi na kvalitetni posesti žoge. Pravilen pristop nam je omogočil zgodnje vodstvo, nato pa smo tekmo uspeli mirno pripeljati do konca. Dobro nam gre v obeh tekmovanjih in upam, da bomo tako tudi nadaljevali.«