Serie A: Orkester preglasil tenorje

Juventus je v nedeljskem večernem derbiju 30. kroga italijanskega prvenstva s 3:0 odpravil Napoli in se na lestvici vodilnemu Milanu približal na dve točki zaostanka. Varovanci Antonia Conteja so proti Neapeljčanom prikazali zelo dobro igro, ki so jo v drugem polčasu kronali s tremi zadetki in se povsem zasluženo veselili šestnajste ligaške zmage v letošnji sezoni. Zadetke za prvo domačo prvenstveno zmago proti moštvu izpod Vezuva po 28. februarju 2009 so dosegli Bonucci, Vidal in Quagliarella.

Juventus

Tekma med Juventusom in Napolijem je bila v italijanskih medijih napovedana kot dvoboj orkestra, ki mu s klopi mojstrsko dirigira Antonio Conte, in treh tenorjev (Hamšik, Lavezzi, Cavani), ki s svojo individualno kvaliteto skrbijo za uspehe Napolija. V dneh pred tekmo so bili glasnejši omenjeni tenorji, na zelenici razprodanega Juventusovega stadiona pa jih je domači orkester popolnoma zasenčil in preglasil. Po zaslugi odlične taktične predstave Contejeve zasedbe si gostje izpod Vezuva namreč niso priigrali niti ene resne priložnosti, Gigi Buffon pa je posledično brez večjih težav še na četrti zaporedni ligaški tekmi ohranil svojo mrežo nedotaknjeno. Juve je prevladoval že v večjem delu prvega polčasa, dokončno pa se je razigral v drugem delu, ko so za tretjo zaporedno prvenstveno zmago zadetke dosegli Bonucci, Vidal in Quagliarella.

Leonardo Bonucci

Conte je nekoliko nepričakovano priložnost v začetni enajsterici ponudil Borriellu, ki je po predložku Lichtsteinerja z glavo zapravil prvo priložnost na tekmi, Juve pa je bil v uvodu nevaren tudi prek Chiellinija in Pirla, ki je sprožil s precejšnje oddaljenosti, bil pa je nekoliko premalo natančen. Kmalu zatem je iz prostega strela lepo našel Vidala, ki je z glavo meril mimo vrat, vse bolj očitno pa je postajalo, da so Pirlo, Vidal in Marchisio z odlično predstavo na sredini igrišča povsem spodrezali krila gostujočim tenorjem, ki so redko poizkušali le z neuspešnimi individualnimi akcijami. Juventus je deloval precej bolj suvereno in samozavestno, za še učinkovitejšo predstavo pa bi bilo v prvem polčasu potrebne nekoliko več gibljivosti in malce višji ritem igre. Domači so bili posledično nevarni predvsem ob prekinitvah, ko je nekajkrat zapretil Pirlo, toda vratar De Sanctis se v prvem delu igre ni pustil presenetiti.

Arturo Vidal

Podobna zgodba se je obetala tudi na začetku drugega polčasa, ko je iz prostega strela najprej zapretil Pirlo, nato pa sta se v priložnosti znašla še Chiellini in Bonucci, ki pa nista bila uspešna. Že v osmi minuti drugega dela pa je Juve zasluženo povedel. Po prostem strelu Pirla je zmedo v kazenskem prostoru Napolija izkoristil Vučinić, ki je sprožil proti vratom, žogo pa je nato preusmeril Leonardo Bonucci in dosegel svoj drugi zadetek v letošnji sezoni, sicer pa tretjega v dresu »stare dame«. Po zaostanku je Napoli močno pritisnil proti Buffonovim vratom, Juventus pa se je s pametnim postavljanjem uspešno branil in gostom onemogočil, da bi si ustvarili kakšno priložnost. Mazzarri je namesto Inlerja in Hamšika v igro poslal Pandeva in Džemailija, Conte pa je Lichtsteinerja zamenjal s Caceresom, Borriella pa s Quagliarello, nekdanjim ljubljencem neapeljskih navijačev. Gostje so v lovu na izenačenje puščali vse več prostora za protinapade, enega izmed njih pa je petnajst minut pred koncem rednega dela uspešno zaključil Arturo Vidal, ki je izjemno predstavo kronal s prelepim zadetkom, ki ga je z mojstrskim strelom z levico v zgornji desni kot dosegel po samostojnem preigravanju na levi strani kazenskega prostora. Za Čilenca je bil to četrti zadetek v letošnjem prvenstvu. Le nekaj trenutkov kasneje bi Fabio Quagliarella s precejšnje oddaljenosti skorajda presenetil De Sanctisa, Neapeljčan v dresu Juventusa pa je sedem minut zatem vseeno zabil zadnji žebelj v krsto svojega nekdanjega kluba. Le nekaj sekund po vstopu v igro mu je odlično priložnost pripravil Del Piero, Quagliarella pa je suvereno matiral neapeljskega vratarja in dosegel svoj tretji letošnji zadetek, sicer pa dvanajstega v dresu Juventusa. Pred koncem tekme je nekajkrat svoje mojstrstvo potrdil še Del Piero, ki mu zadetka ni uspelo doseči, živci pa so popustili Zunigi, ki je udaril Chiellinija in prejel neposredni rdeči karton. Poln Juventusov stadion je konec tekme pričakal na nogah in nato domače nagradil z zasluženim aplavzom za novo pomembno zmago, s katero je moštvo Antonia Conteja znižalo svoj zaostanek za prvim mestom na lestvici.

Juventus

»Lepo je ob koncu tekme slišati navdušenje navijačev,« je dejal Antonio Conte. »Spet se moram zahvaliti mojim varovancem, ki v letošnji sezoni opravljajo izjemno delo. Na zadnjih dveh tekmah smo na suveren način premagali Inter in Napoli. To sta ekipi, ki sta bili pred letošnjo sezono v primerjavi z nami v precejšnji prednosti. S to zmago smo naredili velik korak proti končnemu drugemu mestu, ki v kombinaciji s finalom pokala za letošnjo sezono pomeni ogromno. Z enim očesom pa lahko še vedno gledamo tudi proti prvemu mestu. Milan ostaja velik favorit za naslov prvaka, mi pa moramo biti pripravljeni, da izkoristimo vsak morebiten njihov spodrsljaj.« Vodilni zadetek za Juve je v začetku drugega polčasa zabil Leonardo Bonucci, ki je z načinom proslavljanja potrdil, da bo julija postal oče, kajti s partnerko Martino julija pričakujeta sina Lorenza. »To je bila zares odlična predstava Juventusa. Ves čas smo lahko na vso moč pritiskali na goste, ki si niso priigrali nobene resne priložnosti. Zavedali smo se, da lahko z zmago zmanjšamo zaostanek za Milanom, to pa nas je le še dodatno motiviralo. Odlično smo pripravljeni na zaključni del sezone in vsekakor se nameravamo vse do konca boriti za prvo mesto.« Odlično predstavo je z lepim zadetkom za 2:0 kronal Arturo Vidal. »Dosegel sem spektakularen zadetek, ki pa je pomemben predvsem z moštvenega vidika. Kondicijsko smo zelo dobro pripravljeni, to pa je posledica zimskih priprav v Dubaju in vsakodnevnega trdega dela na treningih. Še vedno ostajamo v boju za naslov prvaka, tudi na naslednjih tekmah pa moramo prikazati podobne predstave.« Tretji zadetek Juventusa je prispeval Fabio Quagliarella, ki so ga gostujoči navijači »pozdravili« vse prej kot prijazno, sam pa kljub temu iz spoštovanja do nekdanjega kluba zadetka ni proslavil. »S to zmago smo našim nasprotnikom poslali jasen odgovor, kajti nikoli ni lahko stopiti na igrišče ob zavedanju, da nujno potrebuješ zmago. Dokazali smo, da smo dozoreli tudi s tega vidika in odigrali smo odlično tekmo. Milan ima izjemne posameznike, mi pa želimo vse do konca sezone ostati v boju za naslov.«

Juventus Stadium, Torino – 38.644 gledalcev (1,423.268 €)
JUVENTUS – NAPOLI 3:0 (0:0)
Bonucci 53., Vidal 75., Quagliarella 83.

Juventus: Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Lichtsteiner (od 66. Caceres), Vidal, Pirlo, Marchisio, De Ceglie; Borriello (od 70. Quagliarella), Vučinić (od 82. Del Piero)
Klop: Storari, Pepe, Giaccherini, Matri
Trener: Antonio Conte

Napoli: De Sanctis; Campagnaro, P.Cannavaro, Aronica; Maggio (od 25. Dossena), Gargano, Inler (od 62. Pandev), Zuniga; Hamšik (od 71. Džemaili); Lavezzi, Cavani
Klop: Rosati, Fernandez, Britos, Vargas
Trener: Walter Mazzarri

Sodnik: Daniele Orsato (Schio)